“Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia” – ten cytat przypisuje się Albertowi Einsteinowi. Słynny fizyk prawdopodobnie nigdy tych słów nie wypowiedział, ale widocznie potrzebna jest taka legenda. Bo problem zbyt małej ilości pszczół jest realny. Dlatego też coraz więcej instytucji – również miejskich – interesuje się ich losem. Ty także możesz zrobić coś, by populacja pszczół się zwiększała. Co? Zbudować dla nich dom, inaczej nazywany hotelem.

Dlaczego warto dbać o populację pszczół?

Pszczoły oraz inne zapylacze, czyli przede wszystkim trzmiele, odgrywają ogromną rolę w przyrodzie. Jeśli chcesz, żeby Twoje kwiaty kwitły, drzewa i rośliny uprawne owocowały, by rośliny w parkach i lasach dawały nasiona, którymi żywią się ptaki i gryzonie, to powinno zależeć Ci na losie pszczół. To właśnie one – przenosząc pyłek z jednego kwiatu na drugi – umożliwiają zapylanie roślin. Warto wiedzieć, że spośród wszystkich rodzajów zapylania, to właśnie owadopylność jest najpopularniejsza w przyrodzie.

Czy pszczoły rzeczywiście potrzebują pomocy?

No dobrze, ale czy pszczoły nie mogą poradzić sobie bez pomocy człowieka? Przecież działo się tak przez dziesiątki wieków. Panika dotycząca masowego wymierania pszczół jest przesadzona, chociaż takie wypadki co jakiś czas się zdarzają. Nie zmienia to jednak faktu, że w wielu miejscach Polski pszczół jest za mało i uważane są one za gatunek zagrożony. Dlatego niektóre samorządy, jak np. miasto Kraków, decyduje się na budowę pasiek w centrach i na obrzeżach miast.

Problemem dla pszczół i innych zapylaczy nie tyle jest stosowanie środków chemicznych, co brak miejsca do mieszkania. Nasz wyjątkowo higieniczny styl urządzania ogrodów, parków i innych terenów zielonych nie jest dla nich korzystny. Owady nie mają zbyt wielu kryjówek, ponieważ usuwamy zbutwiałe drewno, skrzętnie grabimy liście i regularnie kosimy trawę na wysokość kilku centymetrów. W zamian za to możemy dla nich urządzić dom lub hotel w nawet niewielkim ogródku. Dzięki temu zaprosimy dzikie pszczoły do zapylania naszych roślin uprawnych i ozdobnych.

Jak zbudować dom dla pszczół?

Budowa domu dla pszczół jest bardzo łatwa. Przypominać może on domek dla ptaków, tylko trochę bardziej wypełniony. Pierwsza propozycja to dom stworzony wyłącznie z drewna. Możemy użyć kawałka drewna o dowolnym przekroju, ale ważne, by był on zwarty. Wywiercamy w nim otwory co 0,5-1 cm o głębokości 6-10 cm. Całość zwieńczamy spadzistym dachem, by owady nie mokły.

Dom dla różnych zapylaczy

Taki hotel warto zabezpieczyć siatką, by nie stał się pożywieniem dla ptaków. W łodygach mogą mieszkać pszczoły, a w szyszkach i liściach np. biedronki

Pod drewnianym daszkiem możemy też umieścić konstrukcję składającą się z łodyg trzciny lub bambusa. Łodygi należy dobrze związać, a następnie solidnie przykleić do drewnianego dachu lub umieścić w niewielkiej skrzynce. Pszczoły bardzo lubią zasiedlać takie miejsca. Możemy również wykonać dosyć okazały apartament dla zapylaczy, który będzie składał się z różnych materiałów – słomy, drewna z wywierconymi otworami, łodyg bambusa, suchych liści i szyszek.

Dobra wiadomość dla osób troszkę leniwych – hotele dla pszczół można również kupić w popularnych marketach budowlanych.

Czy posiadanie hotelu dla pszczół jest bezpieczne?

Mało kto chce posiadać w ogrodzie owady, które mogą boleśnie użądlić. Co więcej – pojawiają się obawy, że gdy zbudujemy taki dom dla zapylaczy, to nagle wokół domu zaroi nam się od pszczół. Są to jednak obawy przesadzone i to z dwóch względów.

Po pierwsze – pszczoły miodne, te żądlące, mieszkają w pasiekach i są owadami stadnymi, więc to nie dla nich budujemy hotel. Dom przeznaczony jest dla dzikich pszczół, żyjących samotnie i co ważne – niegroźnych dla ludzi. Chodzi przede wszystkim o najczęściej spotykany w naszych ogrodach gatunek pszczół, czyli murarkę rudą, inaczej nazywaną ogrodową (ma ok. 1 cm długości, ciemnorude włoski na odwłoku). Te pszczoły posiadają co prawda żądło, ale są całkowicie nieagresywne. I to ten drugi powód, dla którego nie warto obawiać się posiadania hotelu dla pszczół w naszym ogródku. Oczywiście dzikie gatunki pszczół, jak murarka ogrodowa, zapylają kwiaty i często są w tym mniej wybredne niż pszczoły miodne.

Hotel dla dzikich pszczół

Murarki ogrodowe, nieagresywne pszczoły, lecą do hotelu