Apartamentowce i blokowiska w wielkich miastach uważamy obecnie za coś zupełnie naturalnego. Tymczasem historycznie forma zabudowy wielorodzinnej i mieszkania o najbardziej obecnie popularnej powierzchni – 30 – 60 m² nie są wcale obecne na rynku od dawna.

Pierwsze kamienice

Na rozwój współczesnego budownictwa mieszkaniowego wpływ miały zarówno warunki społeczne, kulturowe, gospodarcze i ekonomiczne. Rozwój technologii budowlanych umożliwił zaś budowanie coraz bardziej nowoczesnych budynków wielorodzinnych. Pierwsze kamienice kilkupiętrowe w których mieszkały całe wielopokoleniowe rodziny powstawały od XV wieku. W XVIII wieku powstały zaś pierwsze kamienice czynszowe, czyli pierwsze wielorodzinne budynki. Ojczyzną takiego mieszkalnictwa jest Anglia i Francja.

Do XIX wieku, warunki panujące w kamienicach czynszowych były niezwykle trudne – wspólne łazienki, brak kuchni, część mieszkaniowa zlokalizowana w suterenach i oficynach sprawiała, że mieszkania były ciemne i zawilgocone. Mimo tego, w związku z dynamicznym rozwojem miast cieszyły się sporą popularnością.

Bloki i apartamentowce

Dzisiaj znane bloki zaczęły powstawać dopiero w XX wieku. Coraz lepsze materiały budowlane i zwiększające się zagęszczenie ludności sprawiło, że mieszkania stawały się coraz mniejsze, ale jednocześnie były lepiej rozplanowane. Zmieniały się też standardy mieszkaniowe. Typowe mieszkanie w bloku z wielkiej płyty rzadko jest rozkładowe, najczęściej pomieszczenia są znacznie mniejsze w porównaniu do budownictwa kamienicznego.

Wielka płyta, zastosowana po raz pierwszy w budownictwie holenderskim po II Wojnie Światowej, popularna była do lat 90-tych. Obecnie znów buduje się częściej niższe budynki, z większymi przestrzeniami, a mieszkania są bardziej wyciszone, cieplejsze i bardziej komfortowe.

Jednym z obecnych kierunków rozwoju budownictwa mieszkaniowego są apartamentowce, w których znajdują się duże, luksusowe i nowoczesne mieszkania oraz drapacze chmur budowlane głównie w USA i Japonii, w których mieszkać można nawet na setnym piętrze.