Decydując się na budowę domu, trzeba podjąć bodaj najważniejszą decyzję, czyli wybrać odpowiedni projekt. Najważniejszą, bo to jaki projekt wybierzemy, jak skonstruowany pod względem przestrzeni i rozkładu będzie nasz dom, będzie decydować o komforcie jego użytkowania. Architekci mówią, że dopiero trzeci budowany dom spełnia nasze wszystkie oczekiwania. Można jednak postarać się, aby również ten pierwszy dom był dostosowany do naszych potrzeb. W końcu nie każdy będzie miał możliwość budowy trzeciego domu.

Wybierając projekt mamy dwie możliwości – możemy zdecydować się na tak zwaną typówkę, czyli wybrać projekt z katalogu lub wynająć architekta i zaprojektować dom od podstaw.

Projekt indywidualny czy z katalogu?

Zatrudnienie własnego architekta generuje wysokie koszty. Gotowy projekt może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, co stanowić będzie poważne obciążenie budżetu budowlanego dla niektórych inwestorów. Jeśli zależy nam na czasie, to tutaj również pojawia się problem, bowiem na projekt nierzadko trzeba czekać kilka miesięcy, koniecznych jest bowiem wiele uzgodnień i dopuszczenie projektu przez Zakład Uzgadniania Dokumentacji Projektowej. Zaletą jest możliwość zaprojektowania dokładnie takiego domu, jaki nam się marzy.

Dom z katalogu jest tańszy, ale nie pozbawiony wad. Przede wszystkim wszystkie projekty mają prawa autorskie. Oznacza to, że ewentualne zmiany w projekcie wymagają zgody autora projektu. Czasami, niektóre zmiany możliwe do wykonania bez zgody pisemnej, są wyszczególnione w opisie projektu. Koniecznie trzeba na to zwrócić uwagę. Poza tym sam projekt nie stanowi jeszcze całości dokumentacji. Konieczne jest przystosowanie projektu do warunków zabudowy. Tak czy siak trzeba więc będzie wynająć kreślarza z uprawnieniami. Jest to jednak tańsze rozwiązanie.