Urządzanie własnego ogrodu nie jest wbrew pozorom prostą sprawą. Ilość dostępnych mebli ogrodowych, różnego rodzaju akcesoriów, możliwości kompozycji roślinnych jest ogromna. Można oczywiście przeglądać katalogi i na tej podstawie wybierać poszczególne elementy, bądź pójść po linii najmniejszego oporu i zatrudnić architekta ogrodów. Znacznie jednak przyjemniej jest zadbać o wystrój samodzielnie.

Jak rozplanować ogród? Odpowiedz sobie na kilka pytań

Zanim zaczniemy wytyczać rabatki czy wybierać krzesła, koniecznie trzeba zadać sobie kilka pytań, które pomogą w doborze poszczególnych ogrodowych elementów oraz spojrzeć krytycznym okiem na sam ogród – jego wielkość, nasłonecznienie, kształt, bliskość innych zabudowań. Wszystkie te elementy mają wpływ na to, jakie elementy w ogrodzie można, a jakie trzeba wykorzystać, a jakie nie będą możliwe do wykonania w naszym ogrodzie.

Do czego ma służyć ogród?

Po pierwsze, trzeba zastanowić się nad tym, po co nam ogród i do czego ma służyć. Czy jesteśmy osobami towarzyskimi i chcemy móc zapraszać znajomych na grilla i wieczorne imprezy w ogrodzie, czy też marzy nam się poobiednia siesta w hamaku z ulubioną lekturą. A może chcemy stworzyć niepowtarzalny ogród po to, by sąsiedzi zzielenieli z zazdrości? Znajomość celu aranżacji ogrodu jest najważniejsza, aby móc stworzyć przestrzeń idealnie funkcjonalną i odpowiadającą naszym potrzebom.

Czy w ogrodzie będą bawić się dzieci?

Po drugie, warto zastanowić się nad dziećmi. Czy w ogrodzie będą bawić się małe dzieci? Jeśli tak, to niestety z niektórych elementów, dla ich bezpieczeństwa trzeba zrezygnować. Lepiej nie budować oczka wodnego, nie sadzić roślin trujących lub posiadających kolce. Najkorzystniej też unikać wszelkich ostrych krzewów. Niezbyt bezpieczne dla dzieci są też meble z wikliny czy ciężkie kute meble.

Ile czasu mogę poświęcić na pielęgnację ogrodu?

Trzecim ważnym elementem nad którym musimy się zastanowić, jest nasza gotowość do zajmowania się ogrodem. Czy rzeczywiście chcemy co tydzień biegać po ogrodzie z kosiarką? Czy wolelibyśmy, aby nasze prace ogrodowe ograniczały się do podlewania lub ustawienia elektronicznego nawilżacza?

Jeśli nie lubimy prac ogrodowych, pielenia, sadzenia, odgrzybiania i koszenia, najlepiej wybrać rośliny nie wymagające nadmiernej pielęgnacji a ogród ozdobić ciekawymi meblami, rzeźbami ogrodowymi, lampionami. Nawet najpiękniej dobrane krzewy i kwiat zmarnieją bez odpowiedniej pielęgnacji, a jeśli nie lubimy prac ogrodowych to próżno łudzić się, że nagle je pokochamy.

Przy projektowaniu  ogrodu warto też zapytać o zdanie rodzinę. Sam proces aranżacji może być naprawdę dobrą zabawą.