Wystrój wnętrza w japońskim stylu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i jednocześnie najmodniejszych kierunków w aranżacji przestrzeni mieszkalnych. Wpływ na to ma zarówno większe zainteresowanie kulturą orientu, które możemy obserwować ostatnimi czasy, a także dość duża dostępność mebli i akcesoriów dekoracyjnych, które do sztuki japońskiej nawiązują.

Lekkość i prostota

O ile jeszcze kilka lat temu meble japońskie były w Polsce nie do kupienia, o tyle obecnie jesteśmy już w stanie bez większych problemów urządzić całe mieszkanie w tym ciekawym klimacie.

Meble w stylu japońskim zapewniają nietypową, wyjątkową aranżację przestrzeni, a jednocześnie nadają wnętrzu wrażenie lekkości i prostoty. Japońskie meble mogą być świetnym rozwiązaniem w niewielkich mieszkaniach, w których nie ma miejsca na duże szafy czy regały. Pamiętać trzeba jednak, że aby mieszkanie mogło zachować klasę i styl, zarówno wybrane meble, jak i wszelkie dodatki, a przede wszystkim kolorystyka, muszą być idealnie dobrane. W przeciwnym razie mieszkanie będzie wyglądało chaotycznie.

Kolorystyka wnętrza w stylu japońskim

Japoński styl urządzania wnętrz kojarzy nam się zazwyczaj z kolorem czerwonym i czarnym. I rzeczywiście mocne ciepłe barwy (czerwień, żółć, pomarańcz), które symbolizują ogień oraz energię są bardzo popularne w japońskich wnętrzach. Jednak współczesne projekty wnętrz w stylu japońskim mogą być dużo bardziej stonowane. Bazę stanowi biel, czerń lub szarość i do tych barw dobieramy jeden czy dwa mocniejsze kolory. Mogą być to nawet kolory zimne, jak np. fiolet. Najwięksi miłośnicy minimalizmu decydują się na wybór wyłącznie szarej lub beżowej kolorystyki, którą ożywiają drzewka bonsai i rośliny przypominające bambusa, jak np. dracena Sandera, potocznie nazywana Lucky Bamboo.

Szara kolorystyka w mieszkaniu w stylu japońskim

Nowoczesny styl japoński w aranżacji wnętrz nie zawsze korzysta z tradycyjnej kolorystyki orientu

Czy meble w stylu japońskim sprawdzą się w każdym mieszkaniu?

Meble japońskie i lekki styl kraju kwitnącej wiśni nie zawsze polecane są do bardzo wysokich mieszkań w kamienicach. Niskie stoliki, pufy oraz ascetyczne łóżka dodatkowo potęgują wrażenie pustości przestrzeni. Są osoby, które lubią tak minimalistyczne wnętrza, ale są też tacy, dla których japoński styl jest zbyt “zimny”.