Nie każdy kocha mieszkanie w starych wysokich kamienicach. Niestety często cierpią one na nadmierne zawilgocenie, zaś koszty ogrzewania mieszkania w kamienicy zimą bywają znacznie wyższe niż ogrzewanie w nowym budownictwie. Ma jednak kamienica jeden ogromny plus – wysokość pomieszczeń, umożliwiającą ciekawe zaaranżowanie przestrzeni.

Jedną z możliwości, którą daje kamienica jest antresola. Najczęściej wykorzystywana jako miejsce do spania, choć antresola może służyć też (w bardzo wysokich kamienicach) jako mini gabinet.

O czym pamiętać przy montażu antresoli?

W zależności od układu pomieszczenia, antresolę można zamontować w pobliżu okna. Wtedy jest ona doświetlona, a  i ilość światła pod antresolą nie zmienia się znacznie. Jeśli jednak montujemy antresolę na ścianie przeciwległej do okna, pamiętajmy o dodatkowym oświetleniu zarówno na antresoli, jak i pod nią. Ciekawym rozwiązaniem są światła punktowe umieszczone na spodniej części ramy antresoli.

Najczęściej na spód antresoli montuje się płytę OSB, zabezpieczoną od spodu płytą gipsowo-kartonową. Takie rozwiązanie jest stabilne, ale nie pozwala na jakąkolwiek wentylację materacy umieszczonych na antresoli. Trzeba w przypadku płyty OSB zadbać o dylatację (np. poprzez nawiercenie kilku otworów w płycie o średnicy ok. 3 cm). W przeciwnym razie pod materacem może zacząć gromadzić się wilgoć.

Antresola będzie też znacznie cieplejszym miejscem niż reszta pomieszczenia. Wynika to z prawa fizyki i uciekania ciepłego powietrza na wyższe partie. Antresola „wpuszcza” powietrze, ale nieco hamuje jego cyrkulacje. Warto więc wziąć to pod uwagę przy wyborze miejsca pod antresolę.