Kupno mieszkania to niezwykle poważna decyzja. Zazwyczaj kupujemy przecież jedno mieszkanie, które służyć nam będzie całe życie. Nic więc dziwnego, że proces wybierania mieszkania jest długotrwały i wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim odpowiedzieć trzeba sobie na kilka istotnych pytań, które pozwolą nam na sprecyzowanie naszych potrzeb i możliwość zawężenia obszaru poszukiwania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

  • Wielkość mieszkania – jak dużo osób ma mieszkać? Czy planujemy posiadać dzieci? Co z naszymi rodzicami – czy przyjdzie taki czas, że trzeba będzie zamieszkać razem? Czy chcemy w mieszkaniu mieć miejsce na gabinet i możliwość pracy w domu?  Wybór wielkości powierzchni uzależniony jest też od dostępnych środków. Pamiętać trzeba, że mieszkania mogą mieć różny układ i ta sama ilość pomieszczeń może oznaczać zarówno mieszkanie dwu- jak i czteropokojowe. Bezpieczniej jest więc określić oczekiwaną ilość pomieszczeń.
  • Lokalizacja mieszkania – czy chcemy mieszkać w centrum, czy na obrzeżach? Czy wolimy ciszę, czy bliskość sklepów i instytucji? Przy wyborze lokalizacji nie warto sugerować się obecnym miejscem pracy, może się bowiem zdarzyć, że zanim zdążymy kupić mieszkanie, to zmienimy pracę.
  • Budownictwo – są osoby preferujące większe przestrzenie, które nie są w stanie mieszkać w blokach z wielkiej płyty. Są też osoby, dla których wysokie kamieniczne mieszkania wydają się zbyt zimne. Warto zastanowić się, czy poszukujemy mieszkania w nowym budownictwie czy może pragniemy posiadać mieszkanie z antresolą? I jak z mieszkaniem na poddaszu – czy taka opcja wchodzi w grę?
  • Usytuowanie względem stron świata – mało osób zwraca uwagę na to, na jakie strony wychodzą okna mieszkania. Tymczasem jest to niezwykle istotny aspekt. Od niego zależy, czy będziemy mieszkać w mieszkaniu słonecznym, gorącym w lecie, czy może w mieszkaniu z mniejszą ilością bezpośredniego słońca, które wprawdzie będzie nieco chłodniejsze latem, ale również ciemniejsze. Warto wziąć pod uwagę też nasze preferencje. Jeśli jesteśmy typem skowronka, dobrze rokuje mieszkanie od wschodniej strony. Jeśli wolimy siedzieć do późna – wybierzmy sypialnie od zachodniej strony.

Warto zanalizować tych kilka kryteriów, aby bardziej dookreślić własne potrzeby mieszkaniowe i móc znaleźć mieszkanie, które będzie bardziej odpowiadało naszym preferencjom i potrzebom.