Od kilku lat, niezwykle modnym elementem zabudowy kuchennej stała się wyspa, czyli ciąg szafek kuchennych stojący samotnie i najczęściej oddzielający część kuchni, w której przygotowywane są posiłki od części jadalnej bądź od części dziennej pomieszczenia. Czy taka wyspa nadaje się do każdej kuchni?

Wyspa w kuchni a wielkość pomieszczenia

Niestety nie w każdej kuchni wyspa będzie prezentowała się okazale i dobrze. Aby móc zamontować wolnostojący ciąg szafek kuchennych, potrzebna jest w kuchni przestrzeń. Nawet średniej wielkości kuchnia, zamiast po montażu wyspy nabrać przestrzeni, może wyglądać ciasno i być mało funkcjonalna. Zasadniczo, wyspę montować możemy tylko tam, gdzie do dyspozycji jest rzeczywiście sporo miejsca.

Przygotowywanie posiłków

Pamiętać trzeba też o tym, że wyspa nieco inaczej organizuje pracę podczas przygotowania posiłków. Po pierwsze takie usytuowanie szafek umożliwia pracę kilku osób, zwiększa się bowiem wielkość blatu roboczego, po  drugie zaś kucharz skierowany jest podczas gotowania przodem do jadalni bądź salonu. Jest to dobre rozwiązanie dla towarzyskich osób, które lubią gotować. Mniej wygodne dla osób, które nie lubią być obserwowane podczas pracy. Warto wziąć to pod uwagę, aby po zdecydowaniu się na taki układ kuchni, nie żałować po kilku miesiącach swojej decyzji.

Projekt ułatwi podjęcie decyzji

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o budowie wyspy, warto sporządzić wizualizację na jednym z dostępnych programów do aranżacji wnętrz, który pozwoli dobrać optymalne rozwiązanie i pokaże, czy kuchnia która może nam się wydawać dużą, jest wystarczająco pojemna, by zmieścić wyspę kuchenną. Jeśli okaże się, że nie posiadamy wystarczającej przestrzeni, a marzymy o posiadaniu wyspy, to możemy zdecydować się na mniejszy kontuar, na którym przyrządzimy posiłki, a jednocześnie będzie on pełnił funkcję stołu.