Dach potrafi być jednym z najważniejszych elementów domu. I to nie tylko dlatego, że bez niego trudno w ogóle mówić o domu, ale również dlatego że potrafi zaważyć na całym wyglądzie domku i jego estetyce. Wybór pokrycia dachowego, rodzaju stropu i ewentualnych ozdób stanowi o urodzie budynku.

Podział zdobień dachu

Elementy ozdobne, które można wykorzystać w ramach dachu to:

  • okładziny kominów,
  • lukarny,
  • wieże,
  • ornamenty.

Okładziny kominów

Okładziny kominów najczęściej wykonywane są z blachy. I to zarówno na dachach krytych blachą, jak i dachówką ceramiczną. Okładziny kominów powodują, że nie rzucają się one w oczy (w przypadku dachów blaszanych), a dach utrzymany jest w jednej tonacji kolorystycznej. W przypadku dachów ceramicznych okładzina kominowa może być użyta jako element kontrastowy, podkreślający niektóre linie dachu spadzistego.

Lukarny

Lukarny spotkane są wszędzie tam, gdzie do czynienia mamy z adaptacją poddasza lub strychem z przeznaczeniem mieszkalnym. Dawnej lukarny stanowiły jedynie element dekoracyjny, służący co najwyżej kwestii wentylacyjnej, jednak w momencie, w którym zaczęto zamieszkiwać poddasza, lukarny zaczęły pełnić funkcje doświetleń oraz powiększania powierzchni pomieszczenia. Formy, w których budowane są lukarny, mogą być przeróżne – klinkier, blacha, drewniane zdobienia. Ważne, aby korespondowały one z całością elementów architektury domu.

Wieże

Wieże budowane są najczęściej w domach dużych i obszernych, stylizowanych na pałace czy dworki. Rzadko kiedy pojawiają się w domach jednorodzinnych, częściej w zabudowie stylizowanej na kamieniczną. Najpiękniejsze wieże kamieniczne pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Obecnie rzadko stosowane są jako element zdobień dachu.

Ornamenty

Ornamenty to wszystkie zdobienia gzymsowe, rzygacze, a nawet kurki dachowe wskazujące kierunek wiania wiatru. Obecne w architekturze od okresu baroku, nadal zachwycają swoim pięknem, choć rzygacze funduje sobie we własnym domu jedynie prawdziwy ekscentryk.