Jak grillować zdrowo na grillu gazowym i węglowym? Kilka poniższych zasad pozwoli ci grillować pyszne i pełne wartości odżywczych potrawy!

Eko rozpalanie grilla

Zdrowe grillowanie zaczyna się już od samego początku, czyli rozpalania grilla. W przypadku grillowania na grillu gazowym sprawa jest prosta. Jego rozpalenie wymaga zaledwie naciśnięcia zapłonu palnika (i nie ma żadnego wpływu na jakość potraw). W przypadku grilli węglowych wystarczy do rozpalenia użyć naturalnej, ekologicznej rozpałki i nie używać zadrukowanych gazet czy chemicznych rozpałek.

Stosowanie tacek na grillu gazowym i węglowym

O ile w przypadku grillowania na grillu gazowym aromatyzery nie pozwalają na skapywanie tłuszczu na palenisko, o tyle w przypadku grilli gazowych, często kładzie się mięso bezpośrednio na ruszcie ciesząc z tego, że węgiel mocniej się rozpala, kiedy spadną na niego kropelki tłuszczu. Jednak jeśli chcemy grillować zdrowo, to konieczne jest użycie aluminiowych tacek, które nie dopuszczą do tego, by tłuszcz palił się na węglach. Tacki nie zmniejszają temperatury a dodatkowo pozwalają na to, by mięso grillowało się równomiernie i bez przypalenia. Jest to ważne, jeśli nie chcemy dopuścić do nadmiernego przypalenia mięsa (co – jak wiadomo – nie jest najzdrowszą opcją).

Mięso dobrze wypieczone na grillu gazowym czy węglowym?

Możliwość dobrego wypieczenia mięsa można uzyskać na obu rodzajach grilla, przy czym grill gazowy jest w tym względzie nieco łatwiejszy w obsłudze (pozwala na precyzyjne sterowanie płomieniem i temperaturą, czego nie da się uzyskać przy nieco kapryśnym grillu węglowym). Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że mięso będzie zgrillowane dokładnie tak, jak lubimy (i bez przypalonych, zwęglonych fragmentów) warto zakupić grill z pokrywą (umożliwiający grillowanie metodą pośrednią). W takich warunkach mięso dojdzie powoli, zachowując właściwości odżywcze a jednocześnie nie przypalając się.

To, czy przygotowana przez Ciebie potrawa z grilla będzie zdrowa, w głównej mierze zależy od tego, jak zostanie przygotowana i ugrillowana, a mniej od tego, na czym konkretnie ją przyrządzisz. Choć oczywiście dobrej jakości grill zawsze daje pewność większej przyjemności z samego procesu grillowania, a stosowane w markowych grillach rozwiązania (np. aromatyzery, wbudowane termometry, pokrywy z wentylacją) pozwalają grillować smaczniej.