Coraz rzadziej stosujemy tradycyjne zasłony w mieszkaniach, a za to coraz chętniej sięgamy po rolety i żaluzje. Wybór jest spory, zastanowić się trzeba tylko nad tym, w jakim celu planujemy zamontować rolety. Kiedy warto wybrać i rolety zewnętrzne i na jaki ich typ się zdecydować?

Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne?

Jeśli mamy okna od strony południowej i zależy nam głównie na tym, by mieszkanie nie nagrzewało się od słońca, warto zamontować rolety zewnętrzne. Ochronią one dom przed przegrzaniem, a przy okazji zabezpieczą przed włamaniem. Jeśli zaś chcemy osiągnąć efekt jedynie estetyczny, częściej decydujemy się na rolety wewnętrzne lub żaluzje. Przy wewnętrznych roletach należy pamiętać, że nie są one zabezpieczeniem przed nagrzewaniem pomieszczenia. Pomiędzy szybą a roletą tworzy się kurtyna gorącego powietrza, która przewodzi ciepło na resztę pomieszczenia.

O roletach zewnętrznych warto pomyśleć w momencie samej budowy domu. Projektując ich montaż przy budowie można wykonać kasetę wpuszczaną w ścianę, co spowoduje, że skrzynka kasetowa nie jest widoczna i płaszcz rolety wychodzi niejako z muru. Jeśli chcemy zamontować rolety zewnętrzne w już istniejącym budynku, trzeba wybrać opcję z kasetą widoczną, montowaną w otworze okiennym.

Typy rolet zewnętrznych

Najprostszą formą rolety jest montowana w istniejącym otworze roleta z ręcznym nawijaniem płaszcza. Dostępne są również bardziej zaawansowane modele, wyposażone w wiele dodatków, które sprawiają że korzystanie z rolet jest bardzo wygodne. Jednym z dodatków są siatki na owady. Roleta wyposażona jest w dwie prowadnice. Jedna związana jest w przeźroczystą siatką na owady (moskitierą), a druga z właściwą roletą. Można więc zabezpieczyć się przez owadami, co dla osób mieszkających na wilgotnych terenach jest szczególnie istotne.

Inną opcją są sterowniki automatyzujące proces spuszczania i podnoszenia rolety. W tym obszarze tez mamy kilka możliwości – sterowniki umożliwiające zdalne włączanie ruchu rolet lub poprzez włącznik znajdujący się na ścianie, aż po sterowniki które mierzą siłę wiatru i są wrażliwe na opady i samoczynnie zamykają bądź odmykają rolety. Są też sterowniki programowalne, które pozwalają np. oszukać podczas urlopu potencjalnego złodzieja i przekonać go, że jednak jesteśmy w domu.