Urządzając mieszkanie można zdecydować się na zakup gotowych mebli w jednym z salonów meblowych. W niektórych salonach spotkać można rzeczywiście nietypowe i interesujące meble użytkowe. Aby jednak mieć całkowitą pewność niepowtarzalności własnej przestrzeni, można zdecydować się na samodzielne wykonanie kilku elementów.

Prostym do wykonania, a niezwykle efektownym meblem jest stolik z blatem z mozaiki ceramicznej. Tego typu stoliki są obecnie modne i za gotowy mebel trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Jednak można też samodzielnie ozdobić stolik ceramiką. By wykonać taki stolik ogrodowy lub stolik do kawy, trzeba poświęcić kilka godzin i zainwestować zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Materiały

  • klej do płytek ceramicznych,
  • gilotyna do płytek,
  • resztki płytek ceramicznych (pozostałe po remoncie łazienki lub kupione w markecie budowlanym w resztkach),
  • fuga,
  • papier ścierny,
  • farba akrylowa.

Sposób wykonania stolika ozdobionego ceramiką

Najpierw musimy zeszlifować wszystkie pozostałości starej farby czy nierówności blatu stolika. Po dobraniu odpowiedniej kolorystyki płytek, za pomocą gilotyny, wycinamy odpowiednie wzory. Warto wcześniej rozrysować sobie projekt stolika na papierze w skali 1:1, bo to znacznie ułatwi nam pracę. Jeśli wolimy nieregularne kształty, można płytki rozbić młotkiem i układać na powierzchni blatu niczym puzzle.

Każdy fragment płytki smarujemy od spodu klejem i układamy na blacie stołu. Ważne, aby wszystkie płytki miały tą samą grubość, w przeciwnym razie blat będzie nierówny.

Po ułożeniu całej kompozycji i wyschnięciu kleju, szpary pomiędzy płytkami fugujemy. Po wyschnięciu fugi wystarczy tylko usunąć resztki fug, przeszlifować resztę, a nogi stolika pomalować farbą akrylową na korespondujący z blatem kolor. I stolik gotowy!